Skip Navigation

2022-23 Team

SCHOOL RECORDS

Girls

Event

Medley Relay

 

 

 

200 Freestyle

200 IM

50 Freestyle

6 1-Meter Dives

11 1-Meter Dives

100 Butterfly

100 Freestyle

500 Freestyle

200 Free Relay

 

 

 

100 Backstroke

100 Breaststroke

400 Free Relay

Name

Maggie Jones,

Lilija Taraska,

Jenna Krolikowski,

Silvija Taraska

Jenna Krolikowski

Silvija Taraska

Silvija Taraska

Olivia Suponcic

Olivia Suponcic

Jenna Krolikowski

Silivija Taraska

Grace Suponcic

Jenna Krolikowski,

Maggie Jones,

Lilija Taraska,

Silvija Taraska

Holly Suponcic

Silvija Taraska

Jenna Krolikowski,

Grace Suponcic,

Lilija Taraska,

Silvija Taraska

Year

2017

 

 

 

2017

2017

2016

2021

2022

2017

2016

2019

2016

 

 

 

2022

2017

2017

Time / score

1:49.76

 

 

 

1:56.16

2:11.83

23.96

174.53

333.15

58.56

52.20

5:24.20

1:40.38

 

 

 

1:02.72

1:07.76

3:36.84

Boys

Event

Medley Relay

 

 

 

200 Freestyle

200 IM

50 Freestyle

6 1-Meter Dives

11 1-Meter Dives

100 Butterfly

100 Freestyle

500 Freestyle

200 Free Relay

 

 

 

100 Backstroke

100 Breaststroke

400 Free Relay

Name

JD DiCello,

Caleb Ortman,

Owen Pesek,

Darren Bittner

JD DiCello

Caleb Ortman

Owen Pesek

Charlie Trinetti

Tino Perkovic

James Godshall

JD DiCello

JD DiCello

Owen Pesek,

Sutton Pikor,

Tino Perkovic,

Darren Bittner

JD DiCello

Caleb Ortman

JD DiCello,

Owen Pesek,

Caleb Ortman,

Darren Bittner

Year

2022

 

 

 

2022

2023

2023

2021

2023

2016

2022

2022

2022

 

 

 

2023

2023

2022

Time / Score

1:45.50

 

 

 

1:50.33

2:04.79

23.15

145.65

265.40

57.09

50.55

5:02.33

1:34.31

 

 

 

56.92

1:04.23

3:27.15

Donate to our Team

  • Profile Photo

    Matt Trem

    Director of Marketing & Communications

Coaching Staff

Head Coach: Matt Trem

Assistant Coach: Lilija Taraska ('17)

Diving Coach: Lewis Fellinger

Strength & Conditioning Coach: Jimmy King ('11)

2022-23 Schedule

Dec. 1 at Independence

Dec. 3 Hilltopper Invite (SPIRE)

Dec. 10 Prep-Villa Invite (Erie)

Dec. 14 North (West End Y)

Dec. 17 Viking Invite (CSU)

Dec. 22 All Catholic Invite (Gilmour)

Dec. 30 South (West End Y)

Jan. 3 at Perry

Jan. 7 NDCL* (Gilmour)

Jan. 10 at Gilmour

Jan. 13/14 Perry Invite

Jan. 18 at Hawken (w/ Kenston)

Jan. 21 Crown Conference Championship (Lakewood)

Feb. 10 Sectionals (SPIRE)

Feb. 17 Districts (CSU)

Feb. 23/24 State (Canton)

*Senior Night

Discover Lake Catholic

Discover yourself, your faith, your future, your purpose. Become a member of the Lake Catholic Family.

Looking For?